Mac OS X uważany jest za jeden z najbezpieczniejszych systemów operacyjnych. Liczba zagrożeń w porównaniu do Windows jest wręcz znikoma, jednak nie oznacza to, że takowe nie istnieją. Firma F-Secure przeprowadziła badania dotyczące złośliwego oprogramowania dla Mac OS X. Wykazały one, że liczba zagrożeń dla tego systemu znacząco wzrosła.

Badanie objęło trzy kwartały 2011 roku (okres od kwietnia do grudnia). W tym czasie na Mac OS X pojawiło się aż 58 nowych wariantów złośliwego oprogramowania. Pod uwagę nie były brane przepakowane wersje tego samego wirusa. 29, czyli połowę z nich, stanowiły trojan downloadery. Na dalszym miejscu uplasowały się backdoory, w monitorowanym czasie powstało ich 15 wariantów. Ranking zamykają trojany oraz fałszywe oprogramowanie - w obu przypadkach powstało po 7 nowych wersji tego typu zagrożeń. Liczbę wykrytych złośliwych programów w poszczególnych miesiącach oraz ich typ pokazują poniższe wykresy.



58 nowych zagrożeń dla Mac OS X wydaje się niewielką liczbą, zwłaszcza, jeśli porównamy ilość tego typu programów dla innych systemów operacyjnych. Nie oznacza to jednak, że nie mamy się czego obawiać. Wystarczy przypomnieć sobie, jak duże problemy wywołał Mac Defender, czyli program podszywający się pod antywirusa. Co prawda Apple wydało odpowiednią poprawkę do systemu, jednak przez pewien czas komputery były narażone na zainfekowanie tym programem.

Źródło: F-Secure