Interfejs iOS jest całkowicie dostosowany do obsługi palcem. Żadna standardowa aplikacja nie wymusza na użytkowniku precyzyjnego wybierania odpowiednich przycisków. Programy z App Store również nie wymagają rysika. Są jednak aplikacje, które są wręcz do niego stworzone - przykładem jest choćby ArtStudio czy Penultimate. Obecnie wybór rysików do ekranów pojemnościowych nie jest zbyt wielki, większość z nich nie działa dokładnie lub nie zawsze ich dotyk jest wykrywany przez urządzenie. Dzięki uprzejmości firmy Wacom przetestowaliśmy dla Was ich najnowszy produkt - rysik Bamboo przeznaczony do iPada.

Zestaw, który otrzymujemy, jest bardzo ubogi. W pudełku znajduje się tylko rysik i instrukcja obsługi. Zabrakło choćby pokrowca czy osłony na gumową końcówkę (która w zestawie jest tylko jedna). Jak na 120 zł, które trzeba zapłacić za rysik, jest to bardzo mało. Instrukcja informuje nas tylko o możliwości odpięcia klipsa, nie pokazuje natomiast, jak wymienić gumową końcówkę. Nie jest to co prawda skomplikowane, jednak z pewnością jest to ważniejsze od zdejmowania klipsa. Co do samych końcówek - nie sposób znaleźć na stronie producenta jakichkolwiek informacji o tym, gdzie można je dostać. To również problem, zwłaszcza, że są one wykonane ze stosunkowo miękkiej gumy, która przy intensywnym użytkowaniu może szybko się wytrzeć.

Doświadczenie firmy w tworzeniu sprzętu do rysowania widać od pierwszego kontaktu z rysikiem. Został wykonany z matowego aluminium, dzięki czemu bardzo dobrze się go trzyma. Wszystkie jego elementy idealnie do siebie przylegają, nie ma mowy o jakichkolwiek luzach czy szczelinach. Rysik waży 18,9 grama i jest świetnie wyważony, podczas korzystania z niego nie miałem wrażenia, że jego koniec jest za ciężki. Końcówkę wykonano z miękkiej, elastycznej gumy. W razie potrzeby można ją wymienić, wystarczy odkręcić metalową obwódkę. Szerokość końcówki wynosi 9 mm.

Rysik testowałem nie tylko pod kątem robienia odręcznych notatek i rysowania, ale również przy przeglądaniu internetu oraz korzystaniu z systemu. Wacom umieścił w App Store aplikację dedykowaną stylusowi. Pozwala ona na tworzenie odręcznie pisanych notatek. Do dyspozycji mamy sześć kolorów tuszu oraz trzy grubości linii. Liczba funkcji programu nie jest zbyt duża, jednak sprawdza się on nieźle przy krótkich zapiskach lub prostych schematach. Liczba stron notatnika jest nieograniczona. Ponadto możemy wybrać jeden z czterech kolorów okładki zeszytu oraz rodzaj papieru - czysty, w linię lub kratkę. Aplikacja oferuje też możliwość wyeksportowania zeszytu do pliku PDF i przesłanie e-mailem. Da się również wydrukować notatki przez AirPrint. Nie można jednak wybrać poszczególnych stron, zawsze przetwarzana jest cała zawartość zeszytu. Największą wadą aplikacji jest natomiast brak wykrywania opartej o ekran dłoni.

Stylus jest bardzo dokładny i podczas pisania nie miałem problemów z „trafianiem” w linie. Co prawda daleko mu do precyzji zwykłego ołówka, jednak efekty i tak przerosły moje oczekiwania. Dopiero przy drobnym piśmie miałem trudności z wyraźnym stawianiem kolejnych znaków. Aby rysik zadziałał, wystarczy lekko przyłożyć go do ekranu, mocne dociskanie nie jest potrzebne. Końcówka ślizga się po szkle bardzo naturalnie, ani razu nie miałem wrażenia, że rysik „ucieka” lub zatrzymuje się w miejscu. Pisanie jest dzięki temu płynne i wygodne. Nawet stawianie kropek nie stwarza żadnego problemu - w przypadku pisania palcem było gorzej. Wynika to z mniejszej powierzchni styku końcówki stylusa.

Do rysowania wykorzystałem aplikację ArtStudio. Wybrałem ją z uwagi na mnogość opcji oraz wygodny interfejs. Postanowiłem sprawdzić dokładność rysika oraz komfort użytkowania przy długim korzystaniu z niego. W ciągu godziny nieprzerwanego rysowania nie odczułem, by pracowało się z nim mniej wygodnie. Przyczyniła się do tego aluminiowa, matowa powierzchnia stylusa. Dzięki niej nie wyślizgiwał się mi z dłoni. Poślizg końcówki przez cały czas również pozostał niezmieniony. Okazało się, że rysik jest całkiem dokładny - nawet przy rysowaniu detali dobrze się sprawdzał, linie pojawiały się zawsze w tym samym miejscu styku z ekranem. Początkowo miałem problemy z ponownym trafianiem w to samo miejsce, jednak po przyzwyczajeniu się do tego, gdzie stylus dotyka ekranu, praca stała się bardzo wygodna. Efekt godziny rysowania (w ArtStudio, z dodaną teksturą i winietą w PhotoForge2) możecie zobaczyć poniżej.

Rysik sprawdza się nieźle przy przeglądaniu internetu. Trafianie w niewielkie odnośniki jest sporo łatwiejsze, podobnie jest z wybieraniem przycisków na pasku zakładek. Mimo tego przy korzystaniu z Safari wolałem obsługiwać je palcami. Przewijanie stron oraz ich powiększanie jest bowiem dużo wygodniejsze. Ponadto gdy pojawiała się konieczność wpisania czegoś, zrobienie tego rysikiem było bardzo niewygodne - ekranowa klawiatura iPada jest dostosowana tylko do palców, Apple nie przewidziało jej mniejszej wersji dedykowanej rysikom. Obsługa całego systemu nie przysparzała szczególnych problemów, najmniej wygodne było przewijanie oraz obsługa przełączników. Na dłuższą metę korzystanie z rysika w aplikacjach innych niż do tego przeznaczone mija się z celem.

Wacom Bamboo to interesujący sprzęt. Dzięki prostemu i solidnemu wykonaniu zrobił na mnie ogromne wrażenie. Jest również bardzo wygodny w obsłudze, iPad bez najmniejszego problemu wykrywa jego położenie. Stylus będzie idealny dla wszystkich osób, które dużo rysują lub piszą odręcznie na tablecie - świetnie zastępuje on długopis czy ołówek, ponadto nawet przy dłuższej pracy nie męczy swoim ciężarem czy wyprofilowaniem. Szkoda jedynie, że producent nie umieścił w pudełku choćby jednej zapasowej końcówki. Mimo tego szczerze polecam rysik Bamboo - w tej chwili trudno znaleźć dla niego lepszą alternatywę.

Rysik Wacom Bamboo kosztuje 29,90€ (ok. 120 zł). Możecie nabyć go w Wacom eStore.

Aplikacje wykorzystane w teście:
Bamboo Paper, dostępna tylko na iPada (darmowa, do pobrania stąd)
ArtStudio for iPad, dostępna na iPada (kosztuje 2,99$, do pobrania stąd)
PhotoForge2, uniwersalna, na każde urządzenie z iOS (kosztuje 1,99$, do pobrania stąd)

**Uwaga!

Razem z firmą Wacom przygotowaliśmy dla Was konkurs, w którym do wygrania są dwa rysiki Wacom Bamboo. Aby wziąć udział w konkursie, należy w komentarzu pod testem zamieścić link do własnoręcznie narysowanego rysunku, luźno nawiązującego do tematyki Apple. W lewym dolnym rogu pracy należy umieścić odręcznie napis "MyApple.pl - chcę wygrać rysik Bamboo!". Prosimy o nie umieszczanie całych rysunków w komentarzach, a jedynie linków do nich. Zwycięzców wybierzemy 16 lipca.**

Redakcja chciałaby serdecznie podziękować:
[LIST]
*]Firmie Wacom za dostarczenie rysika Bamboo do testu oraz ufundowanie nagród,

*] Bartłomiejowi Haciowi za pomoc i wykonanie zdjęć.
[/LIST]